SCENARIUSZ LEKCJI Z PIŁKI SIATKOWEJ
CEL GŁÓWNY: Nauczanie odbić sposobem oburącz
górnym
CELE SZCZEGÓŁOWE W
ZAKRESIE:
Sprawności motorycznej:
- rozwijanie sprawności motorycznej
przez ćwiczenia specjalistyczne
Umiejętności:
- uczeń potrafi odbijać piłkę sposobem
górnym
- uczeń potrafi przyjąć prawidłową
postawę siatkarską
Wiadomości:
- poznaje nowe ćwiczenia
- poznaje nowe przepisy gry
Akcentu wychowawczego:
- samokontrola,
- pomoc koleżeńska
Metody: pogadanka, zabawowa klasyczna, pokaz, instruowanie, naśladowcza - ścisła
PROWADZĄCY: Jacek Kicała
DATA:
KLASA:
CZAS: 45’
MIEJSCE: sala gimnastyczna
PRZYBORY: piłki do siatkówki
Tok lekcji
|
Treść lekcji
|
Czas
|
Wskazówki
organizacyjno - metodyczne
|
I Cz. wstępna
Moment organiz.-porząd.
Ćwiczenia kształtujace
II Cz. główna
III Cz. końcowa
Zabawa uspok.
organiz. - porządk.
|
Zbiórka podanie tematu lekcji. Powitanie sportowe
i sprawdzenie obecności oraz gotowości
do zajęć. Omówienie prawidłowej postawy siatkarskiej. Pokaz.
- lekki trucht z krążeniem RR w
przód, w tył i wymachem RR naprzemianstronnie.
- w miejscu u. wykonują skip A,
skip C.
- w staniu chwyt za jedną stopę,
skłon T w przód, utrzymujemy równowagę. Zmiana nogi.
- w staniu skłony T w przód z
pogłębieniem.
- w staniu skrętoskłony RP do NL i
RL do NP.
- w parach leżenie tyłem, UU
wykonują brzuszki.
- w parach plecami do siebie
trzymając się za RR w górze, UU. wykonują skłony T w przód z partnerem
na plecach.
- w parach „walka kogutów” w
przysiadzie
- w podporze przodem u grają w
łapki.
- w podporze przodem UU. wykonują
wspięcia na palcach dłoni i wytrzymują 15 sek.
- w parach jeden z ćwiczących
wykonuje klęk podparty, drugi przeskakuje przez niego obunóż. Zmiana.
Pokaz i objaśnienie odbicia piłki sp. oburącz górnym
- nauczyciel pokazuje sposób
ułożenia dłoni na piłce, oraz sposób odbijania sposobem górnym. Zwraca uwagę
na odbicie opuszkami palców a nie całymi dłońmi.
- U. siedzą w siadzie skrzyżnym, w
odległości 2-
- U. w klęku prostym, ułożenie
piłki na dłoniach i próba odbicia nad głową i podanie do koleżanki.
- jedna osoba z pary wykonuje
kolejno 10 przysiadów, druga osoba w klęku próbuje wykonać odbicia nad głową.
Zmiana. Następnie u. wykonują 10 uproszczonych pompek a odbicia j.w..
- w parach próbujemy odbijać piłkę
w marszu, jedna os. odbijając dochodzi do partnera, podając mu piłkę cofa się
na swoje miejsce. Druga osoba wykonuje to samo.
- w parach odbijamy do siebie,
próbując zachować ciągłość odbić.
„Kartofel” osoby w kole próbują odbijać
sposobem górnym. Osoba źle odbijająca wchodzi do środka, może się wybawić
łapiąc piłkę odbijającą się po okręgu.
Omówienie zajęć. Omówienie błędów, zebranie
sprzętu i pożegnanie grupy. Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym
czasie
|
3’
10’
25’
5’
2’
|
- uczniowie ustawieni w szeregu
- każdy dobiera sobie poziom tempa
adekwatny do możliwości
- UU wykonują ćwiczenia
demonstrowane przez nauczyciela
- chwyt stopy z tyłu pleców za
część grzbietową
- NN ugięte w kolanach
przytrzymywane przez jednego z pary.
- nie można udeżać, przepychanie z
otwartymi dłońmi.
-
odbicie demonstruje N-el i
kolejno omawia poszczególne fazy odbicia sposobem górnym
- N-el na bieżąco koryguje błędy popełniane
przez uczniów.
- UU ustawieni na obwodzie koła
|